Nepodceňujte brnení prstů
Brnění konečků prstů může upozornit na určité choroby. Brnění vám může narušit spánek, kdy se probouzíte s bolestí a pocitem „dřevěné ruky“. Pokud potíže přetrvávají, řešte je. Jinak vám hrozí snížení citlivosti prstů a ztráta jemné motoriky. Neodkládejte konzultaci s neurologem a nechte se od něj co nejdříve vyšetřit.
Co způsobuje brnění prstů?
Běžné brnění konečků prstů zažil každý z nás. Stačí si přeležet v noci ruku a probudíte se se znecitlivělou nebo brnící rukou. Naštěstí stačí ruku rozhýbat a případně užít hořčík a vitamíny skupiny B.
Brnění prstů ale může značit různé nemoci. Nejčastěji dochází k brnění prstů u lidí s roztroušenou sklerózou, cukrovkou, syndromem karpálního tunelu, hormonální nerovnováhou, selháním ledvin, Raynaudovým syndromem nebo rakovinou. Na vině mohou být i problémy pohybového aparátu a cévní potíže.
Podstupte neurologické vyšetření a zahajte léčbu
S mravenčením prstů si zajděte k neurologovi, který provede důkladné vyšetření a zjistí příčinu. Myslete na to, že včasnou konzultací a léčbou se zbavíte problémů a možná odhalíte i jiné zdravotní problémy, které vyvolávají brnění.
Pokud se jedná o syndrom karpálního tunelu, vše se řeší buď konzervativně (znehybnění, medikamenty, fyzioterapie), nebo v nejzazším případě chirurgicky. Brnění prstů vyvolávají také periferní nervy poškozené metabolickou poruchou, například cukrovkou.
Prevencí předejdete problémům
Předcházejte mravenčení prstů a vyzkoušejte následující rady:
● zatěžujte rovnoměrně obě ruce
● dopřejte rukám pravidelný odpočinek
● uvolňujte zápěstí a prsty fyzioterapeutickými cviky
● zlepšete držení těla, abyste nestlačovali nervy
● udržujte ruce v teple
● užívejte dostatek vitamínů a minerálů
Brnění konečků prstů nepodceňujte a navštivte kliniku VasMedic co nejdříve.